F5 – The Reckoning


Beklediğinizden daha fazlasını bulacaksınız!

Beklediğinizden daha fazlasını bulacaksınız!

Power/thrash metal tarzının günümüz temsilcilerinden F5’ın adını ilk kez 2004 yılında duymuştunuz. Megadeth’e yıllarını veren (1983 – 2002) bas gitarist David Ellefson ile 1992 – 1995 yılları arasında Suicidal Tendencies’te, 1998 – 2002 yılları arası Megadeth’te çalan baterist Jimmy DeGrasso albümde aynı kadroda yer alıyorlar. Bu kadroya Dale Steele’i (gitar adamı Rich Ward’un çalıp söylediği Sickspeed’te vardı) ve uzman gitaristler John Davis ile Steve Conley’i de ekleyelim. İşte karşımızda nitelikli, tokatlayıcı bir metal albümü!

F5’ın ilk albümü “A Drug For All Seasons” ı dinlediğiniz mi bilemiyorum ama “The Reckoning” ile F5’a karşı gerçek bir sempati duyabilirsiniz. İlk parça “No Excuse” öyle bir parça ki dinleyipte keyif almamak neredeyse mümkün değil. Başarılı gitar işlerinin ön planda olduğu “No Excuse”, ekibin albümden piyasaya sürdüğü tanıtım bazlı ilk parça olma özelliğini taşıyor. Kesinlikle doğru bir seçim! Parçaların birbirine benzemediği albümün bambaşka bir parçası bu. Prodüksiyonu harika kotarılmış albüme bakıyorum da enstrüman sesleri sizin etrafınızı çevreleyecek derecede güçlü çalınmış diyebilirim.

Tempoların sürekli artış gösterdiği “The Reckoning” ve “I Am The Taker” parçalarının ardından “Rank File”, hızıyla ön plana çıkıyor. Vokalist Dale Steele’ın ses tonu ve vurgulamalarının albüme olumlu etkiler kazandırdıklarını not düşmek istiyorum, kimi yerde Disturbed’den David Draiman’ı anabilirsiniz. “Love Is Dead” parçasında John Davis ve Steve Conley’nin gitarlarından çıkan melodileri es geçmek mümkün değil. “Through Hell” parçasının ritimlerini şahane götüren Jimmy DeGrasso ile bas gitarıyla köprü vazifesini yerine getiren David Ellefson’ın sunduğu müzik dinleyenlerini sevindirecektir.

Albümün geneline göre daha içe dönük sayılabilecek olan “Wake Up” parçasının kimi yerinde akustik gitar sesleri duymak, ardından progresif metal dokunuşlarını, onunda ardından ekibin melodi anlayışına şahitlik etmemiz F5’ın şarkılarıyla oynamayı sevdiğini gösteriyor. “Cause For Concern” parçasının girişini hayal edin ve kendinizi bir konserde düşünün. Şu ustaca girişe bir bakın! Enstrümanlara ciddi hakim olup dinleyiciyi elinde tutabilen bir topluluk olan F5’ın “My End” parçasında da görüldüğü üzere parça yazım kabiliyetleri dikkatinizi çekecektir.

“Control” parçasındaki ritim ve tempoların üstün nitelikli olduğunu dinleyenler fark edecektir. Parçayı ilk dinlediğimde neden sonlarda olduğunu düşünmüştüm ama neden düşünüyorum deyip düşünmeyi bir ara bıraktığım oldu çünkü iyi parçaların albümün geneline dağıldığını düşünmeyi akıl edememiştim. Modern müzik peşinde olan F5 sizi “Final Hour” ile uğurluyor. İç savaşımlar, kişisel ve sembolik konulardan 42 dakikaya yakın bahseden albümün hiç bir parçasında olmadığı gibi durgunluk yok. F5 elemanlarının müzisyenliğine muhakkak şahit olmalısınız!

PARÇA LİSTESİ

01. No Excuse, 02. I Am The Taker, 03. The Reckoning, 04. My End, 05. Love Is Dead, 06. Through Hell, 07. Rank And File, 08. Wake Up, 09. Cause For Concern, 10. Control, 11. Final Hour.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.f5theband.com

http://www.myspace.com/f5thebandaz

http://www.silverwolf-productions.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s