Breathe Carolina – Hello Fascination


Şimdi büyülenme zamanı!

Şimdi büyülenme zamanı!

Denver, Colorado’lu Breathe Carolina’nın ismini daha önceden duymuş ve belki de dinlemiş olma ihtimaliniz yüksek çünkü en azından onların reklamlarına özellikle internette rastlamışsınızdır (Warner Music işini biliyor). Beş kişi olarak geçselerde Breath Caroline demek Kyle Even ile David Schmitt demek oluyor. Bu iki isim çok değil, iki yıl önce “eğlence maksadıyla” Breathe Carolina’yı kurmuşlardı. Şimdi ise eğlenmek, eğlendirmekten öte gerçekten “farklı” müzikleriyle gelecekte konuşmaya aday albümlerden birine imza atmış bulunuyorlar. Onların “Hello Fascination” isimli 4 gün önce Fearless Records etiketiyle piyasaya sürdükleri ikinci yeni albümlerden bahsediyoruz.

2007 yılında çıkan “Gossip” isimli EP çalışmalarından sonra geçen sene çıkan Rise Records etiketli “It’s Classy, Not Classic” isimli ilk albümleri sonrası “Hello Fascination” kaydı kimi müzik takipçileri tarafından merakla bekleniyordu. Çünkü ya hayal kırıklığı olacaktı ya da daha iyi bir şeylerden bahsedilecekti. Çalışma çıktıktan sonra 2009 Yaz aylarının hit albümlerinden birini mercek altına almış oluyoruz. İlk izlenimlerimize göre sevilecek bir albüm, yani “genel anlamda” piyasaya kendisini kabul ettirme potansiyeli yüksek bir albüm “Hello Fascination”. Ama öyle bir müzik ki sevmeyen dinleyiciye zorla dinletilecemeyecek cinsten denebilir.

Pop, elektronik müzik, rock ve screamo gibi akımları harmanlayan Breathe Carolina’nın müziği sırf reklamlarından ötürü tarafımızca özellikle merak ediliyordu. Biz istemeden Alex Holigores albümü tarafımıza gönderdi, böylesine baharatlı bir albüm kendisine teşekkür ediyoruz. Bu albüm sayesinde topluluğun kendi kitlesini katlayacağından şüphemiz yok. Ancak elemanların dış görünüşlerine bakıp düşünmemek elde değil. Elbet sıfata, kılık kıyafete bakıp inceleme yapanlardan olamayız. Ama “süzme Amerikan ergenlerinin annesinden öpücük alıp sahneye çıkması” size ne ifade ediyor bilemiyoruz ama süt çocuklarının yıldızlaştırılması bizlere komik geliyor.

Albümdeki her parçanın yaklaşık üç günde yazıldığı sizlere neyi çağrıştırır çözemeyiz ama materyalin prodüksiyon kısmında Mike Green (Paramore, The Higher, Set Your Goals) ve Matt Squire (Taking Back Sunday, 3OH!3, Panic! At The Disco)’in olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Parçalara bakarsak; girişte “Hello Fascination” ile efekt, bas derken günümüz pop yıldızlarının içinde bulunduğu müzikal altyapıyı sezimliyoruz. Endüstriyel bir yapıdan söz etmek güç görünüyor. Yumuşak vokallerin yanında arka plandan çıkan öfkeli vokaller kullağa hiç fena gelmiyor. Gayet genel kitleyi kucaklayıcı bir açılışla birlikte tarz ve türev kaygısı taşımayan bir parçadan söz edebiliyoruz.

“I’m The Type Of Person To Take Things Personal” isimli parçanın girişindeki elektronik altyapı ayyuka çıkıyor. Kendimizi rastgele açtığımız yabancı müzik çalan bir radyo istasyonunda hissediyoruz. Bu parçayı yolda giderken dinleyin ve adının Breath Caroline olduğunu düşünün. Parçada yapılan birkaç değişiklik basmakalıplığı ört bas edemiyor. Subwoofer’ı yüksek watt’lı dinleyiciler için son sesli müzikler yapan bu ekip Amerika’nın, ve belki de değişip gelişen camianın seneler sonrasının müziğini yapıyor. “Take Me To Infinity” ile The Rasmus, Linkin Park ve orta kaliteli elektronik müzik alt yapısı efektli gitar tınılarıyla bir araya gelmiş görünüyor.

Rock tınıları daha bariz olan “I.D.G.A.F.” ya da “I Don’t Give A Fuck” albümün dikkat çeken parçalarından biri diyebiliriz. Hareketli bas vuruşlarına sahip “Welcome The Savannah” parçasının vokalleri tipik pop vokallerini barındırıyor. “The Dressing” parçasını tutanlar bunu da tutacaktır. “Tripped And Fell In Portland” parçası da albümün iyilerinden biri, akustik bitiş için sürpriz denebilir. “Can I Take You Home?” ise “Hello Fascination” denince akıllara gelen ilk parçalardan biri olabilir. Sonlarda durduğuna bakmayın, bu parçanın elektronik alt yapısının sağlam hazırlandığı fark ediliyor. “Velvet” ise bizim “popçularımızın” hala yakalayamadığı seviyeyi bana hatırlattı.

Eğrisiyle doğrusuyla genele vurulduğunda “Hello Fascination” albüm olmayı başarıyor. Bir ya da iki parçanın kurtardığı bir albümden bahsetmedik. İçersinde “DUP ÇIS! DUP ÇIS!” geçen, bol baslı müziklere kapalı olan dinleyiciler (yoksa elektronik müzik mi desek?) albümü rock tarafından yakalarlarsa tatmin olmayacaklardır. Pop tarafından yakalamayı başarmışlarsa iyi ederler (“ben sıkı müzikler dinlerim, kesinlikle modern pop müziği sevmem!” diyenler doğru yerde değiller) çünkü screamo namına da yine pek fazla bir şey yok denilebilir. İşte böyle bir albüm “Hello Fascination”. Günümüz için beklenir albümlerden biri olsa da, geçmiş zamana nazaran hayli çatlak işi!

PARÇA LİSTESİ

01. Hello Fascination, 02. I’m The Type Of Person To Take Things Personal, 03.Take Me To Infinity, 04. Dressed Up To Undress, 05. I.D.G.A.F., 06. Welcome To Savannah, 07. I Have To Go Return Some Video Tapes, 08. The Dressing Room, 09. Tripped And Fell In Portland, 10. Can I Take You Home?, 11. My Obsession, 12. Velvet, 13. Rescue.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.breathecarolina.net

http://www.myspace.com/breathecarolina

http://www.fearlessrecords.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s