Leaves’ Eyes – Njord


Liv parselleri topluyor!

Liv parselleri topluyor!

“Into Your Light” EP, “Lovelorn”, “Elegy” EP, “Vinland Saga”, “Legend Land” EP sıralamasını bozmadan “Njord” isimli üçüncü yeni albümlerini 2 gün sonra piyasaya çıkaracak olan Alman altılı Leaves’ Eyes’ın tarzını eleştirmenin zamanı geldi. Öncelikle Liv Kristine’in 10 yıl boyunca başarıyla Theatre Of Tragedy’e emek vermesi unutulmazdır, bu yüzden işine saygımız sonsuzdur. İlk çıktıkları dönemde ülkemize geldiklerinde gayet yakından izleme fırsatını bulmuş, ve sahnelerini beğenmiştim. Eşi Alexander Krull ile çıktığı günün en konuşulan isimleri olmuşlardı ve şu anda aynı çatı altında müzik yapmaya devam ediyorlar. Zamanla başarılı bayan vokalistlere sahip birçok topluluk dağıldı, ama en iyileri olarak kabul görenlerin bir şekilde müziğe devam ettikleri görüldü. “Njord” bize eski ekipleri de hatırlattı. Birçok topluluğu andık. Albümün yarısı özgün, yarısı ise çağrışım yapar cinse olduğu fark ediliyor. Önemli olan Leaves’ Eyes’ın nerede olduğu, bize kalırsa tarzının önde giden topluluklarından biri olmayı hala başarıyorlar.

Kim ne derse desin, albümle aynı adı taşıyan ilk parça “Njord” ile eski dönem Nightwish havası seziliyor. Liv’in eski dönemlerine nazaran sesinin değiştiğini çalışmayı dinleyenler gözlemleyecektir. Bizim bildiğimiz hakiki buğulu ses, şu an Tarja’nın operatik vokallerinin minimize edilmiş halini yansıtıyor. Albümün en önemli parçalarından “My Destiny” ile kulağımıza gelen sesler ekibin ilk albümüyle daha benzeş özellikler sergiliyor. Bu parçanın arka planında gelişen erkek vokalin sitemleri “My Destiny” çalışmasını özel kılıyor. Aynı vokaller “Emerald Island” parçasında mümkün görünüyor. Bu parçanın canlı izlenmesi hoş olabilir; oldukça hareketli ve akıcılığı kulakları okşuyor. Altyapısı son on yılın gotik rock/metal topluluklarını çağrıştırıyor. Birinci parçanın vokal stilini beğenenler “Emerald Island” çalışmasını sevecektir. Ortalama parçalardan “Take The Devil In Me” ise Liv’in Leaves’ Eyes’ta sergilediği işlerin üstüne nakaratlarda eski dönem Nightwish işlerini eklemesinden oluşuyor.

Özgün parçalardan “Scarborough Fair” parçası temposuyla, yakıcı gitar sesleriyle ve etnik çalgılarıyla dinleyenlerini mutlu ediyor; bu yolda devam etmeleri Leaves’ Eyes’a artı katabilir. “Through Your Veins” ile yormayan bir Within Temptation havası seziliyor. Ufak çaplı bir Evanescence havası da var. “Irish Rain” parçasında akustik gitarlar, etnik çalgılar ön planda duruyor. Vokal üstüne vokal bindirmelerin yoğun hissedildiği “Northbound” parçasında soprano kısımlar bana Elend’i hatırlattı. Özgün ve keyif veren “Ragnarok” parçasının ilk kısımları alışılageldik fragman müziklerini anımsatıyor. “Morgenland” albümün en yumuşak tonlara sahip parçası olarak göz kırpıyor. “The Holy Bond” albümde yerini doğru bulmuş, yeni Leaves’ Eyes müziklerini içinde fazla barındırmayan bir çalışma denebilir. En sert acımasız vokaller son parçada çıkıyor. Albümün en uzun bu parçasında eski TOT dönemine geri dönüş yaşıyoruz. Bize kalırsa Leaves’ Eyes “Njord” ile kuzey rüzgarlarını estirmeyi başarıyor!

PARÇA LİSTESİ
01. Njord, 02. My Destiny, 03. Emerald Island, 04. Take The Devil In Me, 05. Scarborough Fair, 06. Through Our Veins, 07. Irish Rain, 08. Northbound, 09. Ragnarok, 10. Morgenland, 11. The Holy Bond, 12. Frøya’s Theme.

PARÇA LİSTESİ

01. Njord, 02. My Destiny, 03. Emerald Island, 04. Take The Devil In Me, 05. Scarborough Fair, 06. Through Our Veins, 07. Irish Rain, 08. Northbound, 09. Ragnarok, 10. Morgenland, 11. The Holy Bond, 12. Frøya’s Theme.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.leaveseyes.com

http://www.myspace.com/leaveseyespage

http://www.napalmrecords.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s