Saltatio Mortis – Wer Wind Sät


Ölüm dansı bitmiyor!

Ölüm dansı bitmiyor!

Ağustos ayının son gününe denk gelen bir albüm var ki daha fazla konuşulmayı hak ediyor. Saltatio Mortis’in adını daha önce duymuş ve dinlemişseniz, onların “Wer Wind Sät” isimli albümlerinin çıktığından haberdar olabilirsiniz. Ortaçağa ait rock/metal müziği icra eden Alman Saltatio Mortis’in kadrosu altı kişiden oluşuyor gibi görünsede kendilerine eskiden bu yana yardımcı olan birçok müzisyen olmuştu.

Klasik rock enstrümanlarıyla birlikte tulum, laterna, kitara, didjerido, shawm ve chapman gitarından çıkan ezgileri dinlemek için Saltatio Mortis ideal bir adres, 2000 yılından bu yana kendilerini bu alanda geliştiriyorlar. Yine Napalm Records etiketiyle bir albüm çıkarıyorlar, yine iddialılar. Şu an bu yeni albümün “Ebenbild” isimli ilk video klip çalışmasıyla tekrardan piyasada görünüyorlar.

İlk albümlerinden bu albümlerine kadar her yaptıkları eserle başarılı bulunan Saltatio Mortis’i In Extremo, Schandmaul ve Tanzwut gibi ekiplerle verdikleri konserler unutulmadı. Kendilerinin bu topluluklarla aynı sahneyi paylaştıkları, ve onların yapımcılarıyla çalışma fırsatı buldukları biliniyor. Kim ne derse desin, kendi ana dillerini kullanan Saltatio Mortis’in genele göre farklı bir havası var, alternatifler.

Misafir sanatçılar arasında yer alan Doro Pesch’in Alea’ya eşlik ettiği “Salome” parçası albümün en iyilerinden çünkü heavy metal kraliçesinin vokalleri parçayı mükemmeleştiriyor. Çeşnili parçaları dinlerken “La Jument De Michao” parçasıyla kutlamaya yönelik bir marş havası yakalanabiliyor. “Letzte Worte” parçasıyla mutlu olunurken, “Kaltes Herz” parçasındaki üstün vokal performansı dikkat çekiyor.

Kaliteli müzik yapmak istediklerini icraatlerıyla ispatlayan ekibin “nakaratlardaki üstünlüğü” dikkatleri çekiyor. Komplike müzikler yapmıyorlar, ama etkili olabilecek elementleri bir araya getirme konusunda uzman olduklarını söyleyebiliyoruz. “Tief In Mir” en iyi parçalardan biri ve topluluğun müziğini iyi özetleyebiliyor. Yaptıkları tarz ile rock ve metal müziği başarıyla süslüyorlar.

Akılda kalıcı “Aus Träumen Gebaut” isimli parçaları bir yana, sadece “Manus Manum Lavat” parçalarıyla Eurovision Şarkı Yarışması’na katılsalar derece yapabilirler. Tempo konusunda ortalama bir gidişi olan Saltatio Mortis’in bu albümü “Wir Säen Den Wind” gibi çok güzel bir parçayla sona eriyor. Fazla tercih edilmeyen enstrümanları dinlemek, farklı müzikal altyapıları incelemek isteyenler için çiçek gibi bir albüm!

PARÇA LİSTESİ

01. Ebenbild, 02. Salome, 03. La Jument De Michao, 04. Letzte Worte, 05. Kaltes Herz, 06. Rastlos, 07. Miststück, 08. Tief In Mir, 09. Aus Träumen Gebaut, 10. Manus Manum Lavat, 11. Vergessene Götter, 12. Wir Säen Den Wind.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.saltatio-mortis.com

http://www.myspace.com/mittelalterpunk

http://www.napalmrecords.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s