Fool’s Game – Reality Divine


Avrupa ile Amerika bir araya geldi!

Avrupa ile Amerika bir araya geldi!

Virginia’lı olsa da karma bir hale gelen Fool’s Game topluluğun “Reality Divine” isimli ilk albümleri İtalyan firma Cruz Del Sur Music etiketiyle bugün piyasaya sürüldü. Topluluğun beyni konumunda olan Matt Crookes’un ekibe gitar ve parça yazımı olarak ciddi katkılar sağladığı fark ediliyor. Baterist John Macaluso’nun adını geçmemek olmaz, onu sayısız topluluktan (Riot, TNT, Ark, John Macaluso & Union Radio, Chris Caffery, Yngwie J. Malmsteen …) tanıyoruz. Ne progresif metal, ne power metal, ne de progresif/power metal; Fool’s Game az miktarda progresif metal öğesini power metal tarzına yakın olan müziklerine katarak kendilerini bulmuş durumda gözüküyorlar.

Melodik gitarların konuşturularak açıldığı bir parça olan “Mass Psychosis” ile albüm başlıyor. Bu açılışla nasıl bir albümün bizi beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Vokaller konusunda Fool’s Game ekibinin herhangi bir üstünlüğü olmadığını belirtelim. Ama söz konusu gitar ise bu enstrümana hakimler ve keyif veriyorlar. “When The Beginning Meets The End” parçası lezzetli gitar partisyonlarını içinde barındırıyor, akustik gitarlar kullanılıyor. Vokaller daha güçlü, yer yer klavye destekli bir parça olarak kendinden bahsettiriyor. İlk parçaya nazaran daha başarılı, ekibi daha çok özetleyebilen bir parça olduğu söylenebilir.

“Sowing Dead Seeds” parçasının vokalleri, ekibin vokal konusunda yapabileceklerini kesinlikle ortaya koyuyor. Daha duygusal, her kısmıyla geneli kucaklayacak bir parça denilebilir. “As The Field Of Dreams Was Abandonned” parçasında da fark edildiği üzere temiz vokallere eklenen sert vokallerin uyuştuğunu söylemek zor. Yine melodik gitarları pas geçemiyorsunuz. Arka planda bayan vokal desteği var, kulağa güzel geliyor. Parça başında olduğu gibi, ekip sert tınılar gösterip sonradan vermiyorlar. En iyi yaptıkları şey, ustaca çalınmış sololarıdır diyebiliriz. Onunda dışında bu albüm hakkında yazılmış neredeyse “mükemmel” yorumları biraz abartıya kaçıyor.

Klavyelerle açılan ve tempolu seri bateri vuruşlarının ilk kez kullanıldığı, Control Denied ve Pharaoh’tan bildiğimiz Tim Aymar’ın misafir vokalistliğini yaptığı “The Conqueror Worm” parçası güçlü bir çalışma olarak kendisinden bahsettiriyor. Diğerlerinden farkı, biraz daha sert tonlara sahip olup nakaratlarda marş tadında söylenişi olabilir. Vokal konularında çeşit sahibiler, ama başarılı olup olmadıkları tartışmaya açık bir topluluk Fool’s Game. Haklarını yemeyelim, kesinlikle kötü falan değiller ama düşündüren bir yanları var. Enstrümantal “Prelude To The Fair” parçası piyano sesleri ile açılıyor, hüzünlü gitar melodileri ile devam ettikten sonra sona eriyor.

“As She Moved Through The Fair” parçasının progresif havası var ve sonradan temposu artıyor. Albümün ortalama parçalarından ve bayan geri vokaller yine şık duruyor. Progresif açıdan başarıyla yazılan klavye soslu “The Wild Swans At Coole” parçasının arka planındaki gitar tınıları çalışmaya renk kazandırıyor. Vokaller ise kötü bir Blind Guardian vokali gibi. Maalesef Fool’s Game grubunun vokalleri ile yine yıldızımız barışmıyor ve bir şeylerin eksik olduğunu söyleyebiliyoruz. Başarılı, ince gitar tonlarına sahip “On Endless Planes Of Ignorance” parçası ile anlaşılıyor ki albümde sonlara doğru daha artan progresif bir yapı var. Her zaman olduğu gibi bu albüme de şans vermek sizin elinizde!

PARÇA LİSTESİ

01. Mass Psychosis, 02. When The Beginning Meets The End, 03. Sowing Dead Seeds, 04. As The Field Of Dreams Was Abandonned, 05. The Conqueror Worm, 06. Prelude To The Fair, 07. As She Moved Through The Fair, 08. The Wild Swans At Coole, 09. On Endless Planes Of Ignorance.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.fools-game.com

http://www.myspace.com/foolsgameband

http://www.cruzdelsurmusic.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s