Skyfire – Esoteric


Esrarengiz ve gizemli!

Esrarengiz ve gizemli!

İsveç’li Skyfire topluluğunun adını ilgili müzik severler en kötü ihtimalle duymuşlardır ki ekibin 14 yıldan bu yana piyasayı öyle ya da böyle işgal etmişlikleri var. Her ne kadar melodik death metal topluluğu olarak hafızalara gelse de müziklerine power, neo-klasik, progresif ve senfonik metal öğelerini katmaları, hatta onları harmanlamaları Skyfire’ı ayrıcalıklı isimlerden biri haline getiriyor. Skyfire’ın reklam ve pazarlamayla şişirilmiş dev topluluklardan büyük farkları olduğunu sanmayın.

Yıllar öncesine ait “Timeless Departure” isimli birinci albümlerinin piyasaya çıktığı günleri hatırlarsak; o günlerden bu yana Skyfire’ın geldiği noktanın önemli olduğunu düşünebiliriz. Tam beş yıldır yeni albüm çıkarmayan Skyfire’ın New York’lu Pivotal Rockordings etiketli ilk albümü 3 gün önce piyasaya sürüldü. Bu firmayı Stigma, Blinded Colony, Sonic Syndicate ve Zonaria ile yaptıkları işlerden iyi biliyoruz. Şu anda ise tüm ağırlıklarını Skyfire’a vermiş görünüyorlar, bu ekip için güzel bir şey.

Kapak tasarımı uzman çizimci Pär Olofsson’a ait “Esoteric” albümü en olgun Skyfire müziklerini kapsıyor. Yoğun gitar ezgileri, melodik sololar, harika klavye partisyonları, hayranlık verici bir ambiyans, seri bateri vuruşları bu albümün bileşenleri olarak sayılabilir. Bu sayede yeniden doğuş yaşayan topluluğun bu atmosferi bol müziğine şahit olabilmek için sadece “Rise And Decay”, “Darkness Descending”, “Seclusion” ve “Under A Pitch Black Sky” gibi kilit parçalarını dinlemek bile yeterli olabiliyor.

Bas gitar/klavyeci Martin Hanner bu albümde harikalar yaratıyor ki kendisi Andreas Edlund ile tüm orkestral işleri birlikte hallediyorlar. Yeni vokalist Joakim Karlsson’ın Skyfire ile uyumlu çalıştığını buna dahil edelim. Johan Reinholdz gibi bir gitar ustası, ve Joakim Jonsson gibi Skyfire baterilerini yazıp okutan bir müzisyeni de hesaplarsak “Esoteric” çalışmasının değerini anlayabilenler için sıkı bir albüm olduğunu düşünebiliriz. İyi müzisyenlik, nitelikli parçalar, uğraşılmış arka fon, kalıcı bir albüm isteyenler kaçırmasın!

PARÇA LİSTESİ

01. Deathlike Overture (Intro), 02. Esoteric, 03. Rise And Decay, 04. Let The Old World Burn, 05. Darkness Descending, 06. Seclusion, 07. Misery’s Supremacy, 08. Under A Pitch Black Sky, 09. Linger In Doubt, 10. The Legacy Of The Defeated, 11. Within Reach (Bonus).

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.skyfireonline.net

http://www.myspace.com/skyfiremusic

http://www.pivotalalliance.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s