Ahab – The Divinity Of Oceans


Kaptan konuşuyor!

Kaptan konuşuyor!

2009 yılının önemli funeral doom metal albümlerinden birini Ahab (isim olarak ‘Pequod ve tayfasının kaptanı’ manasına geliyor, yazar Herman Melville’in 1851 tarihli Moby-Dick eserinde adı geçiyor) çıkarttı. “The Divinity Of Oceans” albümü Alman topluluğun ikinci albümleri oluyor ve parçaların baş kahramanının vokal/gitarist Daniel Droste olduğu fark ediliyor. Yine de çalışmanın kaydı ve yapımında bateristleri Cornelius Althammer’in emeğinin geçmesi önemli görünüyor.

“Nautic funeral doom metal” şeklinde tanıtılıyorlar ki “nautic” eki bir yana, müzikleri ile ortalama funeral doom metal topluluklarından büyük bir farkları yok. Alanları içinde başka bir değerlendirilme yapıldığında, melodi ve vokal anlayışlarının gelişmiş olduğu söylenebilir. Klangschmiede Studio E’de Markus Stock (Empyrium, The Vision Bleak) tarafından miksajlanıp planlanan albümün çizimleri Christian Hector’a aitken, estetik kapak resimlerine ressam Théodore Géricault imza atmış görünüyor.

Bütün parçaların birbirinden ayrı destansı bir içeriği var. Okyanuslara karşı takıntıları olan bir topluluk varsa o da Ahab’tır dersek pek yanılmayız. Beş yıl önce kurulmuş bir ekibe göre müziklerini iyi oturttukları söylenebilir, bunu daha önceki topluluk tecrübelerine bağlayabiliriz. Üzücü sonları ve derin umutsuzlukları anlatan albümün iddialı olarak piyasaya girdiğini belirtelim. Funeral doom metal dinleyicileri için arşivlere girmesi şart, tarza yabancı dinleyiciler için iyi bir başlangıç albümü olabilir!

PARÇA LİSTESİ

01. Yet Another Raft Of The Medusa (Pollard’s Weakness), 02. The Divinity Of Oceans, 03. O Father Sea, 04. Redemption Lost, 05. Tombstone Carousal, 06. Gnawing Bones (Coffin’s Lot), 07. Nickerson’s Theme.

BAĞLANTI NOKTALARI

http://www.ahab-doom.de

http://www.myspace.com/ahabdoom

http://www.napalmrecords.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s