Skyfire


Herkesçe bilinmek güzel olabilir!

Selamlar Martin, umarım “Esoteric” albümü çıktıktan sonra her şey iyi gidiyordur.

Teşekkürler! Her şey iyi.

Stüdyodayken başınıza gelen en komik şey neydi?

“Esoteric” çalışmasını kendi stüdyomuzda kaydettiğimizden beri birlikte çok zaman geçirdik, normalde bir stüdyoya 2 haftalığına girip geceli gündüzlü klasik kayıt mantığıyla hareket etmedik. Böylesi daha çılgın olabiliyor. Bu sefer üzerimizde aynı baskıları hissetmedik, korkarım sana anlatabileceğim hasta işi şeyler yok. “Esoteric” albümünün kayıtları biter bitmez parti yaptık ve hayli vahşi geçmişti. Bende dahil olmak üzere hiç kimsenin bir şey hatırladığını sanmıyorum, ama iyi zaman geçirdiğimizden eminim.

Kayıt esnasında öğrendiğiniz en önemli şey ne oldu?

Aldığımız en önemli ders “yazılmış yeni bir parçanın üzerine beta versiyonunu kaydetme” oldu. Daha iyi, çünkü seni daha sonradan ekstra çalışmalardan kurtarıyor.

Sence son albümünüz önceki çalışmalarınıza göre farklı mı?

Peki, hala melodik ve orkestralı müziklerin içindeyiz ama “Esoteric” belki de eskilerin arasında en hızlı, aynı zamanda en ilerici ve ağdalı olmasıyla dikkat çekiyor. Sanırım bazı noktalarda önceki albümlerimizin karışımı olduğunu söyleyebilirsiniz, ama koro ve orkestralı örnekler gibi yeni elementleri ekledik, solo kısımlar ve daha farklı değişimler söz konusu.

Adınızı daha önce duymayan birisine “Esoteric” albümünü nasıl tanımlarsın?

Belki de çeşitli melodilere ve farklı ritimlere sahip teknik metal albümü diyebilirdim, orkestra ve koroyu atmosfere eklediğimizde kendinizi bir filmde bulabilirsiniz (destansı çarpışmalar ve kılışların olduğu filmler).

“Esoteric” çalışmasında en sevdiğin bölüm ya da parça nedir?

“Misery’s Supremacy” parçasının ortaları en sevdiğim bölümlerden biridir. Tüm enstrümanların aksiyona bulaşması ve ilerici olunması hoşuma gidiyor. “Darkness Descending” parçasında geçen mısralar da diğer bir favorimdir. Ritim üzerine kurulu, Joakim’in vokalinin gitar ve baterilerle harika uyuşması çok güzel diyebilirim. Gerçekten tek bir favori parçam yok çünkü bu sorunun cevabı bende her zaman değişiklik gösteriyor, şu sıralar için “Under A Pitch Black Sky” parçasını tercih ediyorum. En sevdiğim nakaratlardan birine sahiptir. Hem de canlı çalması zevklidir.

Pivotal Rockordings ile anlaşmaya varmak ne kadar zordu? Piyasa rekabet içinde ve çok riskli.

Kendileriyle anlaşırken bizler sorumluluk alıp alamayacağımızı tartışmıştık, Pivotal bizden emin olmak istedi. Güvende kalmamız adına topluluğumuzla ilgili bizlere ileriye dönük sorular sordular. Başlangıçtan bu yana her zaman profesyoneldiler. Bence onlar gibi bir plak firmasına sahip olduğumuz için şanslıyız. Ama evet, piyasa kesinlikle rekabet içinde, Pivotal Rockordings genç bir firma ve Skyfire üyeleri para kazanmıyor. Bunu denemeye ihtiyacımız var, gözümüz açık olmalı ve gerçekten büyürken en iyimizi yapıyoruz. Müzikle gelen şeyleri inkar etmiyoruz, tanınma konusunda para anahtar bir faktördür. Olması gerektiğini söylemiyorum, ama yeterli paranız varsa, grubunuzu daha meşhur bir hale getirebilirsiniz.

14 yıllık kariyerinizde en önemli noktanız, mihenk taşınız… ne olabilir?

İlk mihenk taşımız “Timeless Departure” adlı ilk albümümüzü çıkarmamızdır, sonrasında ilk Avrupa turumuzu yaptık ve çok şey öğrendik. Diğer büyük tecrübemiz Güney Kore, Busan Rock Festivali’nde Soilwork ve Arch Enemy gibilerle aynı sahneyi paylaşmamızdır. Hayrete düşürücüydü. Ve evet, seneler içinde müthiş zamanlar geçirdik ve buna en iyimizi yaparak devam edeceğiz. Umarım gelecekte daha destansı işlere imza atar, daha fazla tecrübe kazanırız.

Yerel olsun, ulusal olsun fark etmez; günümüz İsveç yeraltı sahnesi hakkında bizlere ne diyebilirsin?

Bence İsveç’ten çıkmış harika topluluklar var, yeni çıkanların da yeni fikirlerinin var olduğu görülüyor. Dediğim gibi, gerçekten emin değilim, bende yeraltı müziğin içinde çok fazla zaman geçirdim garip, geriye dönüp baktığımıza internet yoktu. Kasetlerimizi fanzinlerden sipariş ederdik. Belki de şu anda internet üzerinden bu tarz talepleri yollamak daha kolay, bilemiyorum. Hala yeni müzikleri dinliyorum, ama yaşımın daha genç olduğu zamanlarda yaptığım büyük araştırmalara artık girmiyorum. Şu günlerde arkadaşlarım bana sevdiği müziklerin linklerini gönderiyor ya da partilerde yeni şeyler duyuyorum ve öyle gidiyor.

Büyük festivalleri mi yoksa küçük mekanları mı tercih edersin? Neden?

Benim için önemli değildir. Sesler harika çıkıyorsa, dinleyici duymak istediğini duyabiliyorsa problem yoktur. Bu iki unsur buluşursa, daha mutlu olamam.

Geniş bir tur yapma planınız var mı?

Bize uygun, Kasım ayı için İngiltere’de turlayacağız, ama ümit ederim ki gelecek yılbaşında buna bir ya da iki tur eklenir. Açıkladığımız herhangi bir şey yok, bunun için çalışıyoruz ve hayranlarımızı MySpace sayfalarımızdan sürekli bilgilendiriyoruz.

Genel olarak bugünün müzik paylaşımı konusunda fikirlerin nedir? Değiştiğini görmek istediğin bir şey var mı?

Farklı bir şeyler yapmadan istediğine ulaşabiliyorsun, ama benimde düşününce canımı sıkan şeyler var. Müzisyen olmaktan mutluyum, müziklerimi yayınlayabiliyorum, tur yapabiliyorum. Metal müzik yükselişte görünüyor, bence bu güzel bir şey. Bence metal tarzında yavaşta olsa daha fazla insan iyi müzikler üretiyor gibi görünüyor.

Bugünlerde en çok hangi albümlere kulak veriyorsun?

Çok müzik dinlerim, ama son birkaç günde dinlediklerim; Textures – “Silhouettes”, Symphony X – “The Odyssey”, Opeth – “Watershed” ve Embraced – “Within” diyebilirim.

Büyük zevkti, Blogger Schizo! okuyucularına ve buradaki hayranlarına son sözün nedir?

Söyleşi için teşekkürler! Umarım “Esoteric” albümümüzden hoşlanmışsındır ve ileriki turlarımızda sizleri de görmek isterim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s